Rolnictwo precyzyjne wchodzi na pola

W ostatnich latach rolnictwo coraz częściej wykorzystuje nowoczesne technologie informatyczne, które pozwalają maksymalizować efektywność wykorzystania środków produkcji, takich jak ziemia, nawozy, nasiona czy środki ochrony roślin. W tym celu stosuje się różnorodne narzędzia, w tym sensory, nawigację satelitarną, aplikacje mobilne, drony, zdjęcia satelitarne oraz wyniki analiz zasobności gleby. Na podstawie tych danych tworzy się m.in. mapy zasobności gleby oraz mapy plonów, które powstają dzięki pomiarom przeprowadzanym przez kombajny podczas zbiorów.

 

Każde pole uprawne cechuje się określoną zmiennością, np. pod względem uwilgotnienia czy zasobności w składniki odżywcze. Z tego powodu potencjał plonotwórczy poszczególnych części pola również jest zróżnicowany. W związku z tym, aby uzyskać maksymalny plon w danej części pola, należy stosować dawki nawozów dostosowane do warunków panujących w danym miejscu. Stosowanie jednakowej (uśrednionej) dawki składników pokarmowych sprawia, że w jednym miejscu rośliny mogą otrzymywać za dużo, w innym za mało, a jeszcze w innym odpowiednią ilość składników pokarmowych.

Podczas okresu wegetacji nawożenie azotem mineralnym (N) można realizować w oparciu o znormalizowany wskaźnik wegetacji NDVI (Normalized Difference Vegetation Index). Wskaźnik ten przyjmuje wyższe wartości w przypadku roślin o większej biomasie i intensywniejszym zielonym zabarwieniu, co jest oznaką wyższego poziomu chlorofilu. Sensory montowane na ciągnikach mierzą NDVI w czasie rzeczywistym, a dane te wykorzystuje się do precyzyjnego określenia dawki nawozu, którą rozsiewacz podpięty do ciągnika aplikuje na bieżąco. Dzięki temu można zoptymalizować zużycie nawozów.

 

Powszechnie w rolnictwie wykorzystuje się nawigację satelitarną do prowadzenia ciągnika po polu podczas wykonywania zabiegów uprawowych, nawożenia przedsiewnego i pogłównego, siewu, stosowania środków ochrony roślin i dokarmiania dolistnego. Dzięki temu unika się zarówno pozostawienia miejsc nienawożonych, nieobsianych lub nieopryskanych, jak i takich, w których dochodzi do niepotrzebnego nałożenia się nawozów, nasion i środków ochrony roślin. Dzięki temu zmniejsza się zużycie środków produkcji, co zmniejsza ponoszone koszty bez szkody dla wielkości uzyskiwanego plonu, a niekiedy także powoduje jego wzrost. Równomiernie rozmieszczone na polu rośliny mają bowiem większą szansę na wydanie wyższych plonów, ponieważ nie konkurują ze sobą wzajemnie.

Pomiary wilgotności gleby odgrywają istotną rolę w planowaniu nawodnień w intensywnych uprawach, takich jak warzywa czy ziemniaki przeznaczone na chipsy i frytki.

Na rynku dostępne są aplikacje, które na podstawie zdjęć wykonanych telefonem rozpoznają gatunki chwastów, co umożliwia dobór odpowiedniego herbicydu i skuteczną ochronę upraw. Inne aplikacje pomagają zidentyfikować niedobory składników pokarmowych w konkretnych gatunkach roślin, umożliwiając szybkie uzupełnienie braków.

Niebagatelne znaczenie mają różnego rodzaju programy, które wspomagają podejmowanie decyzji w ochronie roślin. Dzięki pomiarowi przebiegu warunków pogodowych można określić ryzyko wystąpienia patogena, a tym samym optymalny termin wykonania zabiegu środkiem ochrony roślin, aby był on jak najbardziej skuteczny. Na przykład w ochronie buraka cukrowego przed chwościkiem kluczowe znaczenie ma termin pierwszego zabiegu fungicydowego.

Drony są wykorzystywane m.in. do oceny strat spowodowanych suszą lub działalnością zwierząt leśnych. Zdjęcia satelitarne z kolei służą m.in. do prognozowania plonów.

Precyzyjne rolnictwo, dzięki mniejszemu zużyciu nawozów i pestycydów, ma pozytywny wpływ nie tylko na wyniki ekonomiczne gospodarstw, ale także na jakość plonów oraz środowisko naturalne.